Ceviz Ezmesi - Ceviz Ezmecisi | Remzi Kanaat Şekerleme | Burdur

Ceviz Ezmesi

 Ceviz Ezmesinin Tanıtımı:

 

Ceviz ezmesi Burdur’a has bir tatlı türüdür. Biz Remzi Kanaat ceviz ezmecilik olarak, doğal olan her zaman sağlıklı ve lezzetlidir anlayışı ile 4 kuşaktır Burdur’un Meşhur Ceviz ezmesini tamamen doğal besinler olan ceviz, şeker ve irmikten imal ediyoruz, içerisinde herhangi bir koruyucu kimyasal içermediği için çocuklara rahatlıkla yedirilebilinir ve çok güçlü bir enerji deposudur. Güzel bir yemeğin ardından yenebilecek mükemmel ve hafif bir tatlıdır. Burdur'un tarihi meşhur ceviz ezmesini sizlerin de tatmasını tavsiye ederim. 

Saygılarımla Alper TÜR

 

CEVİZİN YARALARI:

·         Omega 3 ve Omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içinde barındırır

·         Güçlü bir antioksidandır

·         Yaşlılık engelleyicidir.

·         İçerdiği E vitamini şeker hastalığının gelişimini engeller.

·         Kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler

·         Yaraların iyileşmesinde faydalıdır

·          Prostat Kanserinden korur.

·         Ceviz yiyenlerin kalp krizi geçirme riski yemeyenlere göre yüzde 50 daha azdır.

·         Cevizde bulunan E vitamini, lif ve doymamış yağlar kalbi korur.

·         Damarların esnekliğini korur. Cevizin bu özelliğiyle damar dostudur.

·         Cevizdeki proteinin büyük bir kısmının sindirilebilir protein olduğunu hatırlatarak "Bu özellik vejetaryen beslenmede besin değerinin yüksek olması bakımından cevizin değerini artırmaktadır. Ceviz kolestrol içermez, doymamış yağ içeriği ise yüksektir. Ceviz yağının yüzde 58'i linoleik asit, yüzde 12' si ise linolenik asitten oluşur. Bu iki yağ asidi sağlıklı bir hayat için gereklidir. Ceviz hayvansal protein kaynağı yerine geçebilen ve yüksek oranda doymamış yağ içeren önemli bir bitkisel besin kaynağıdır. Bilimsel araştırmalar diyetli bitki besinleri ile düşük riskli kalp krizi ve kanser arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Ceviz sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır"

Türkiye'de tatlılarda kullanılan veya çerez olarak tüketilen cevizin, damar koruyucu, ishal kesici, cilt temizleyici gibi özellikleriyle fonksiyonel gıda maddelerinin başında gelmektedir.